Novčani tok

Pravilno planiranje poslovnih prihoda i troškova je temelj za planiranje novčanih tokova.

Planiranje novčanih priljeva po mjesecima proizlazi iz planiranih poslovnih prihoda. Ista stvar je i sa odljevima. Tek kada imamo plan novčanog toka, moći ćemo imati stabilnu kontrolu nad poslovanjem poduzeća. 

Većina poduzetnika zna da su likvidnost i naplata posebno važni. Ako ne dobijete novac za isporučenu robu, jako je teško poslovati. Upravo je zato planiranje poslovnih priljeva važno.  

Ako se radi o proizvodnji, a posebno proizvodnji koja se izvozi, onda znate da od trenutka kupljene robe do trenutna naplaćenog proizvoda može proći i nekoliko mjeseci. U tom slučaju poduzetnik mora planirati ne samo sezonske oscilacije u svom poslovanju, nego mora napraviti i mjesečne očekivane priljeve.

Novčani tok - Praktični koraci i kako napraviti izvještaj

  • Pogledajte svoje poslovanje po mjesecima zadnjih nekoliko godina. Sigurno već znate po iskustvu u kojim mjesecima u godini imate više posla, a u kojima manje. Ovim postupkom ćete uključiti sezonalnost u svoje poslovne planove. 
  • Izračunajte prosječne dane naplate. Koliko dana prođe od trenutka kada isporučite robu do trenutka kada Vam novac  dođe na račun?  
  • Napravite plan priljeva tako da „pomaknete“ prodaju za određeni broj dana. Na primjer, ako prodate 100 eura u siječnju a naplatite ih u ožujku, onda imate planirane prihode u siječnju, a planirane priljeve u ožujku. Kako likvidnost dobijete u ožujku, tek tada tom likvidnošću možete i raspolagati. 
  • Posebno izračunajte moguće akontacije. Nakon ovog koraka ćete dobiti tablicu s poslovnim prihodima i tablicu s poslovnim priljevima. Kada usporedite ove dvije tablice onda ćete znati koliko sezonske oscilacije utječu na vaše poslovanje. 
  • Uzmite plan troškova i pomaknite odljeve prema stvarnim danima dospijeća.
  • Dodajte planirane odljeve po osnovi investicija i otplate glavnice kredita.
  • Usporedite potrebe za novcem (troškove, rate kredita) s očekivanim priljevima kako bi izračunali kada imate viškove, a kada imate manjkove u novčanom toku. 
  • Napravite plan kako ćete se financirati u mjesecima kada imate smanjene novčane priljeve.

Kontrola likvidnosti kroz praćenje novčanog toka

Gornji plan predstavlja pojednostavljenu verziju novčanog toka. Međutim, osim što je stvarni plan potrebno malo detaljnije razraditi, u načelu se sve svodi na gore opisani proces. Novčani tok i njegovo praćenje, omogućuju pravovremene informacije o problemima s likvidnošću, pa tako možemo i pravovremeno djelovati. Važno je naglasiti da je planiranje po mjesecima samo jedan od segmenata uspješnog poslovanja. Puno važnija je kontrola likvidnosti kroz godinu. S tim ćemo se problemom baviti u sljedećem članku.

Za više o sličnim temama, posjetite naš blog.

Ako Vas zanima više o novčanom toku, jednostavno i brzo nas možete kontaktirati ovdje.